Grundlæggende kursus i plastemballager og design til genanvendelse

Vi inviterer dig til en spændende og praksisnær kursusdag med fokus på plastemballager til fødevarer – med særligt henblik på fleksible emballagetyper og hvordan man designer dem med genanvendelse for øje.

Kurset er tilrettelagt med enkle og illustrative eksempler, så deltagerne får et bredere overblik over de mest anvendte fleksible emballage­løsninger på markedet.

Kurset kombinerer faglige oplæg med praktiske øvelser og henvender sig til alle, der arbejder med fødevareemballage – uanset om du er ny i feltet eller ønsker at få opda­teret din viden.

Vi glæder os til at byde dig velkommen til en lærerig og inspirerende dag med netværk, indsigt og konkrete værktøjer til dit arbejde med plastemballage.

Se program for dagen her >

Date: Mon, 23 February 2026 09:00 am - 16:00 pm Place: Aalborg Universitet, Niels Bohrs Vej 8, DK-6700 Esbjerg – lokale F114
1
DMN - The Danish industry portal for solving materials related problems