Kursus om EU’s emballageforordning (PPWR) og information om Eurocluster projektet MAT4EU

Den 24. juni 2026 blev der afholdt et kursus om EU’s nye emballageforordning (EU) 2025/40, arrangeret af Dansk Materiale Netværk på Aalborg Universitet i Esbjerg. Underviser var Hülya Ucar fra Reccura.
Kurset gav en introduktion til cirkulær økonomi og baggrunden for den nye forordning, som skal reducere ressourceforbrug og emballageaffald gennem øget genanvendelse og genbrug. Der blev gennemgået de vigtigste krav til emballagedesign, materialevalg, genanvendelighed, mærkning, genanvendt indhold og udvidet producentansvar. Om eftermiddagen var der fokus på den praktiske implementering af reglerne, herunder udarbejdelse af teknisk dokumentation og virksomhedernes ansvar for at dokumentere overholdelse af kravene.
Kurset gav deltagerne et godt overblik over de nye regler og understregede, at virksomheder allerede nu bør forberede sig på de kommende krav ved at arbejde strategisk med bæredygtige emballageløsninger og dokumentation.
Kursisterne evaluerede dagen meget positivt. De fremhævede, at kurset var veltilrettelagt med et højt fagligt niveau og et særdeles anvendeligt undervisningsmateriale. Underviseren blev rost for sin store faglige viden, sin evne til at formidle komplekst stof på en forståelig måde og for at skabe en god dialog med deltagerne. Det blev desuden fremhævet som en stor styrke, at undervisningsmaterialet løbende henviste til de relevante bestemmelser i forordningen, hvilket gør materialet velegnet som opslagsværk efter kurset.
Flere deltagere pegede desuden på den værdifulde vidensdeling mellem kursisterne og de mange relevante diskussioner, som opstod undervejs. Enkelte gav udtryk for, at kurset med fordel kunne have strakt sig over flere dage, da forordningen omfatter mange komplekse og interessante emner, som fortjener en endnu mere dybdegående behandling. Samlet set blev kurset vurderet som meget udbytterigt og kan varmt anbefales til virksomheder, der ønsker en bredere forståelse af den nye emballageforordning og dens betydning i praksis.
I forbindelse med kurset blev deltagerne desuden introduceret til Eurocluster-projektet MAT4EU, herunder projektets formål og de muligheder, det giver virksomheder for at deltage i internationale samarbejder, udviklingsaktiviteter og finansieringsmuligheder.
Der var 19 tilmeldte til arrangementet.
Et par stemningsbilleder fra dagen:





![]()
