Forstå dit aluminium og dets overflader, inspirationsdag i maj

Forstå dit aluminium og dets overflader blev afholdt tirsdag d. 31. maj hos HAI i Horsens. Dagen startede med et spændende indlæg af Ib Kongstad omkring hvordan B&O´s overflader har set ud siden begyndelsen og hvordan udviklingen har bevæget sig først fra træ til aluminium for at slutte de produkter i dag som indeholder både træ, aluminium og tekstil. Herefter fulgte et mere teoretisk indlæg af Anne Deacon Juhl, omkring den mikrostruktur der findes i overfladen på aluminium og indflydelsen heraf for det endelig udseende af aluminiumproduktet. Lars Pleth kom og fortalte om hans og Per Møller´s bog omkring aluminium – der var gratis eksemplar til alle deltagere.

Dagens overraskelse var spændende og inspirerende indlæg af Mikkel Venge om hans udvikling af unikke aluminiumoverflader.

Herefter fortalte Jan Rohdemejer om mekaniske og kemiske forbehandlinger, som HAI udfører og som vi fik set på rundvisningen efter frokost.

Igen fuldt hus hos HAI, som også bød både på morgenmad, frokost og lækker kager 😊

Hvis du er medlem af DMN eller deltager, kan du logge ind og se dagens præsentationer her >

DMN - Danmarks industriportal for løsning af materialerelaterede problemstillinger